Halı Saha Yapımı

Halı saha yapımı konusunda Türkiye’nin öncü kuruluşlarından Reform Spor Sistemleri; 7 kıtada hizmetlerine devam etmektedir. Halı saha yapımı haricinde, Fifa onaylı suni çim nizami sahalar,  Iaaf onaylı atletizm pistleri, Itf onaylı tenis kortları ve spor kompleksleri de inşaa eden ReformSports Türkiye’nin Dünya’ya açılan bir penceresidir.

Halı Saha Yapımı Teklifi Alın >>

Konusunda uzman teknik kadrosu ile kaliteyi en önemli prensip haline getiren Reform Sports, spor tesislerinde kullandığı malzemelerin bir çoğunu Çorlu’da bulunan kendi fabrikasında üretmektedir. Bu sebeple arada bir aracı kuruluş olmadığından dolayı oldukça makul fiyatları müşterilerine sunmaktadır.

Halı saha yapımı oldukça profesyonellik gerektiren bir iştir. Bu sebeple, halı sahanın yapımına başlamadan önce zemin etüdünün sıfır hata ile yapılması gerekmektedir. Yapılacak tesisin lokasyonuna göre özel olarak raporlama çıkartılıp, dikkatlice hazırlanan statik hesaplamalar ana şablon oluşturulup maliyet çalışması yapılmaktadır.

Bir çok firma, aynı şablonu bir çok yerde kullanmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Örnek vermek gerekirse, Şanlıurfa’da yapılan bir halı sahanın aynısını Ağrı’daki bir projede kullanılamaz. İklim şartları, bitki örtüsü farklılıkları, toprağın çeşitleri, yağış durumu, fay hattı vb. bir çok spesifik hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Halı saha yapımında kullanılacak malzeme seçimi de bu hesapların sonucu ortaya çıkmaktadır.

HALI SAHA YAPIMININ ÖNCESİ VE SONRASI

hali-saha yapimi bitmis acik saha

Kapalı Saha Yapımı / Açık Halı Saha Yapımı

Halı saha yapımı maddeler halinde sıralayacak olursak;

1-plan aşaması

2-hatıl kazı aşaması

3-iskelet hazırlama aşaması

4-aydınlatma aşaması

5-ağ serim aşaması

6-mıcır serim aşaması

7-suni sentetik çim halının zemin kaplama aşaması

Halı Saha Yapımı Aşamaları Detaylı açıklama;

1. PLANLAMA AŞAMASI

Öncelikle halı saha yapımı için alanın konumu projeye aktarılarak çizimi sağlanır. Çizimin dijital ortamda yapılması temel görüntüsü ve hesaplamalar için daha uygundur. Program sayesinde çizim ve planlaması tamamlanan halı saha alıcı kişiye gösterilerek onay alındıktan sonra iş başı yapılır. Zemin aplikasyon çalışmasıyla ‘0’ kotuna getirilir ve sıkıştırma işlemi gerekiyorsa silindir ile sıkıştırılır.

2. HATIL KAZISI

Çevre hatıl kazısı yapılır ve demir etriyelerle bağlandıktan sonra kazısı yapılan yere çakılan kalıplar içerisine yerleştirilir ve tel örgü sistemine göre ölçüleri ayarlanmış şekilde ankraj boruları yerleştirildikten sonra beton dökme işlemine geçilir. BS20 basınç dayanım sınıflarına haiz beton kullanılır ve beton dökümü bittikten sonra kurumaya bırakılır. Daha sonra kalıplar sökülür.

3. İSKELETİN HAZIRLANMASI

Demir – tel örgü sistemi projesine uygun şekilde sabitlenen ankraj boruları üzerinde dikey kayıtları ile inşa edilir ve yatay kayıtlar projedeki detaylarına uygun şekilde dikeylere kaynatılır ve daha sonra tel örgüsü monte edilir. Tel örgü sisteminin taşınması ve gergin durması için çelik halat kullanılır. İskeletin hazırlanmasının ardından halı saha yapımı için gerekli olan aydınlatma işlemine geçilmesi gerekmektedir.

Ayrıca sahaya kazandırılacak servis kapısı da bu aşamada uygulanarak giriş çıkışların kontrollü bir şekilde sağlanır. Çelik konstrüksiyonların boyama işlemlerinde koyu yeşil tonlarının tercih edilebilir.

4. AYDINLATMA

Planlama aşamasında anlaşılan aydınlatma sistemlerine göre sahanın belirli konumlarına uygulanacak ışıklandırma sistemleri için direkler dikilir. Aydınlatma konusunda güçlü sistemler kullanılması tavsiye edilir. Özellikle akşam saatlerinde yapılan müsabakalarda ışığın yetersizliğinden kaynaklı olumsuz şartların da önüne geçmiş olunur.

Aydınlatma işlemi bittikten sonra elektrik tesisatının çekilmesi yapılarak ortada kablo kalmayacak şekilde gizlenerek elektrik sistemi döşenir. Aynı zamanda elektrik tesisatlarının etkilenmemesi açısından yağmur ve diğer zorlu hava koşullarına göre gerekli önlemlerinde alınması gerekmektedir. İsteğe göre halı saha yapımı sırasında skorbordun takılması da bu aşamada gerçekleştirilebilir.

Aydınlatmalarınızı elektrik kesintilerine karşı güçlü jeneratörler ile koruyabilirsiniz. Bu şekilde hem müsabakalar durmaz hem de aydınlatma sistemlerinizin sürekli artıp azalmasından ürünleriniz olumsuz şekilde etkilenmez.

5. AĞLARIN KONUŞLANDIRILMASI

Halı sahanın çevresine uygulanacak tel çitlerin ve ağların uygulanması işlemi gerçekleştirilir. Belirli bir yüksekliğe kadar teller ile uygulandıktan sonra topların saha dışına çıkmaması için kalan yüksek alanlar ağlar ile kapatılır. Genellikle 5 metre üzeri ve tavanın ağlar ile çevrilmesini tavsiye etmekteyiz.

6. MICIR SERİMİ

Halı saha yapımında zemin kotları ayarlanarak 20cm kalınlığında 3 no mıcır serilerek silindir yardımıyla sıkıştırılır. Daha sonra 10 cm kalınlığında 1 nolu mıcır sahaya getirilerek ustaların özel olarak ondülasyonu engellemek amacıyla yapmış olduğu işlemin ismi zemin reglajı ya da mastarlama olarak isimlendirilir.

7. SUNİ ÇİM HALI SERİMİ

Mastarlama işlemin ardından keçe ve suni çim halı serimi gerçekleştirilir. Oyun alanı çizgileri çizildikten sonra kum ve granül atma işlemi ile sahamız hazır hale getirilmiş olur.

İlginizi çekebilecek bir sonraki konu: Halı Saha Maliyeti