Sentetik Çim Halı Tarihi ve Ülkemizdeki Gelişimi

Sentetik çim halı tarihi gelişimi ve ülkemizde kullanımı ile ilgili yazımızda suni çimin geçmişi hakkında öğrenmek istedikleriniz bulabilirsiniz.

Öncelikle sentetik çim halı nedir? Neden üretilmiştir?

Sentetik çim halı, doğal çimin özellikle iklim koşulları yüzünden yarattığı kullanım sınırlarına binaen üretilmiştir. Futbol sahalarında ilk kullanımı 1960’larda başlamış lakin o dönemin suni çimi futbol oynamaya yeterli olamamıştır. Sentetik çim halı, doğal çim yerine bir alternatiftir ve birçok özellik konusunda iki ürün karşılaştırıldığında ikisi de eşdeğerdir. Hatta sentetik çim halı, Güneş’ten gelen UV, yağan yağmur vb. birçok özelliğe direnciyle, futbol için doğal çimden üstün bile diyebiliriz.

Türkiye’de Sentetik Çim Halı Tarihi ve Gelişimi

FIFA koşullarına göre baktığımızda bu konuda gerçekten biraz geri kaldık. FIFA ilk denemeleri İngiltere’de 1960 yılında yapmaya başlasa da (tabi ki bu denemeler yararsızdı dönemin suni çimi kalitesizdi) Türkiye’ de ilk olarak 2008-2009 sezonunda sentetik çim halı kullanımını, o dönemin Turkcell Süper Ligi ‘nde mücadele eden dört Ankara takımının üçü olan: Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Hacettepe Spor Klübü’ ne ev sahipliği yapan 19 Mayıs Stadında başlamıştır. Doğal çimden dolayı özellikle 19 Mayıs Stadı’ nın kış aylarında yaşadığı soruna çözüm olmak üzere Türk Futbol Federasyonu tarafından harcanan o dönemin parası ile 1.5 Milyon YTL lik yatırım ile satın alınan “FIFA Star 2” isimli sentetik çim, başlangıçta zeminde top sekmesi gibi sorunlar yaratsa da, zamanla sentetik çim halının, doğal çime kıyasla spor müsabakalarında daha kaliteli olduğu anlaşılmıştır.

I. ve II. Kuşak Suni Çim Sahalar

1950 li yıllarda üretimine başlanan, 1960 larda sahalarda kullanılmaya başlanan ilk suni çim sahalar, sakatlıkları arttırmış, doğal çime kıyasla daha az kaygan olduğu için zeminden kaynaklı sporcuları zorlamış ve birinci kuşakta antrenman yapan futbolcular, ciddi anlamda kas ve bağ sakatlıklarına maruz kalmıştır.

1980 de üretimine başlanan ikinci kuşak çimler ise, büyük bir beklenti ile üretime girmiş lakin I. kuşağa bakıldığında pek bir sakatlık, zemin sertliği problemi konusunda çözüm olmamasından dolayı FIFA ve UEFA ‘nın onayından geçememiştir.

III. Kuşak Sentetik Çim Halılar (3G Suni Çim Zeminler)

1990′ ların sonuna doğru genellikle 17 yaş altı takımların kullandığı sentetik çim halı dan oluşan sahalar, yapılan gözlemlere göre sadece I. ve II. kuşağı değil, daha az sakatlık riski, Güneş’ in UV ışınlarına karşı direnci ve dayanıklığı ile doğal çimi bile geçmiş ve sahaların gözdesi olarak yerini almayı başarmıştır.

2003 yılına gelindiğinde ise Avrupa ‘nın büyük futbol klüplerinin tamamı tarafından kullanılmaya başlanan III. Kuşak Suni Çim Sahalar ya da diğer adıyla Sentetik Çim Halılar, yapılan araştırmalara göre doğal çimden daha az sakatlık riski taşıyordu. Özellikle Dr. Ekstrand tarafından yapılan 2005 yılındaki araştırma, dönemin hala doğal çim kullanan İsveç Premier Lig oyuncularının, Avrupa’ da sentetik çim halıdan oluşan sahalarda futbol oynayan oyunculara kıyasla daha fazla sakatlık yaşadığını gözler önüne sermiştir.

Sentetik çim halı tarihi ve ülkemizdeki gelişimi ile ilgili olarak Reform Sports Tarihçe sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.