5 Aşamada Kapalı Halı Saha Yapımı ve Teknik Bilgiler

Kapalı halı saha yapımı için 5 genel aşama mevcuttur. Altyapı işleri, demir çelik işleri, tel örgü ve file montajı, suni çim halı montajı ve aydınlatma işleri yapımı ile son bulur.

5 Aşamada Kapalı Halı Saha Yapımı

Kapalı halı sahalar bazı aşamalardan geçilerek, belirlenen standartlar doğrultusunda inşa edilir. Bu aşamalardan başlıcaları:

1. Altyapı İşlemleri:

Saha yapılması planlanan alanın, aplikasyon çalışması yapılır. Zemin, titreşimli silindir yardımıyla iyice sıkıştırılarak sıfır koduna getirilir. Sahanın çevresine 30 cm derinlikte temel kazılır ve belirli boyutlarda ahşap kalıp yapılır. Bu boyut sahanın ölçülerine göre değişkenlik gösterse de; uzun kenar için 70×50, kısa kenar için ise 50×50 boyutlarında ahşap kalıplar uygundur.  Çift yüzeyli olan bu kalıpların uzun kenarda bulunanların içerisine 12 mm çapında alta ve üste gelecek şekilde iki adet tevzi demiri ve bu tevzi demirlerine de 30’ar cm aralıklarla 8 mm’ lik etriyeler bağlanır. Kısa kenarlardaki ahşap kalıplar için ise, 12 mm çaplı 6 adet tevzi demirleri ve 8 mm’lik etriyeler kullanılır.  18 gijonlu ve somunlu plakalar 3’er metre ara ile demir donatıya sabitlenir. Drenaj için hatıl içine PVC borular yerleştirilir. Bu sayede zemine gelen su toplanarak saha dışına boşaltılması sağlanır, ardından beton hatıl oluşturularak sıkıştırılır.
2. Demir/Çelik Konstrüksiyon İşlemleri:

Çevre hatılın içerisinde yerleştirilen plakalara 4 m yüksekliğindeki borular monte edilir ve üzerlerine 10 mm’lik sac plakalar sabitlenir. Dikey boruların üstünde bulunan sac plakların üzerine belirli ölçülerde oluşturulan makaslar monte edilir. Makasların üzerine ise 32 mm çapındaki 2 mm’lik borular yatay bir şekilde sabitlenir. Bu demir/çelik konstrüksiyon işlemlerinin yanı sıra, istenilen yere 48 mm çapında 3 mm’lik boru kullanılarak bir adet menteşeli kapı ve 89 mm çapında 3 mm’lik boru kullanılarak saha direkleri yapılır.

Not: Çelik konstrüksiyonda kullanılan boruların ölçüleri yukarıda örnek olarak verilmiştir, bu ölçüler her projede değişiklik gösterebilir. Örneğin kar alan bölgelerde en az 114’3mm ana kolon boruları kullanılır. Statik hesaba göre çok daha kalın demir malzeme kullanılabilir.

Kapalı Sahalar için Fiyat Teklifi İsteyebilirsiniz >>
3. Tel örgü ve File İşlemleri:

Halı sahanın etrafı 3 m yüksekliğinde, 3,6 mm et kalınlığında, daldırma galvanizli ve PVC kaplı tel örgü ile çevrilir. Daha sonra ise 5 mm çelik halat gerdirilerek klemenslerle sabitlenir. Kale fileleri 12×12 cm, saha üzeri 15×15 cm, saha yanları ise 12×12 cm göz aralığında polyamid iplikten yapılmış file ile kaplanır.
4. Kapalı Saha Suni Çim Halı Uygulaması:

Mıcırlı zemin üzerine ıslatılarak keçe serilir. Keçenin üzerine, seçilen sentetik çim halı serilir ve ek yerleri özel yapıştırıcılar yardımıyla yapıştırılır. Saha çizgileri ölçülere uygun bir şekilde yerleştirildikten sonra kum ve granül dolgu yapılarak halı sahanın zemin işlemleri tamamlanır.
5. Kapalı Halı Saha Yapımı Aydınlatma İşlemleri:

Aydınlatma için saha kenarlarına yerleştirilen merdivenli borular üzerine projektörler yerleştirilir. Projektörlerin sayısı sahanın boyutlarına göre değişiklik göstermektedir.

Kapalı Futbol Sahası Detaylı Teknik İnceleme >>