Çim Halı Dekorasyon Amaçlı 5 Kullanım Önerisi

Çim halı dekorasyon amaçlı kullanımı gelişen teknoloji ve ürünün daha doğal bir görünüm sağlaması ile oldukça yaygınlaşmıştır. 5 kullanım alanı ve önerisini yazımızda bulabilirsiniz.

Suni çim denince, akla hemen spor salonları, stadyumlar, tenis kortları gelmekte. Ancak bu ön yargı son zamanlarda bir hayli kırılmışa benziyor; çünkü artık evde, okulda, bahçede, sokakta, otellerde, restoranlarda kısaca hayatın her alanında suni çim kullanımı yaygınlaşmış vaziyette.

Suni çim teknolojisi türleri içerisinde en yaygın kullanılanı dekorasyon amaçlı olanlardır. Çim halının ev içi dekorasyonu ve peyzaj mimarlığı başta olmak üzere pek çok alanda kullanımı oldukça geniş. Ancak çim halı satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Öncelikle halının yapımında kullanılan malzemenin kaliteli olup olmadığının iyi araştırılması gerekir. Yapımında kullanılan ipin geri dönüşüm naylon ve Çin malı olmamasına dikkat edilmelidir. Zira başlarda her ne kadar yapımında geri dönüşüm naylon malzemeler tercih edilmiş olsa da, sonradan sağlığa zararlığı olduğu tespit edilmiş ve üretiminde azalmaya gidilmiştir.

İyi bir çim halı, polietilenden (PE) üretilen iplik malzemesiyle elde edilmektedir. Reform Sports bütün ürünlerinde PE malzeme kullanmaktadır. Tabii, kullanılan polietilen malzemesinin de birinci sınıf bir yapıda olması kullanıcıların önceliği arasında yer almaktadır. Polietilen malzeme hem sağlık açısından zararsızdır hem de dayanıklılık bakımından naylon malzemelere oranla uzun ömürlüdür.

Son yıllarda Dünya çapında oldukça revaçta olan çim halının kullanım alanlarından bazılarına detaylı olarak değinmek gerekirse:

1. Bahçe Çim Halı Kullanımı

Gerek bireysel bahçelerde, villa bahçelerinde, restoran bahçelerinde, cafe bahçelerinde, gerekse belediyeye ya da çeşitli kamu kurumlarına ait bahçelerde kullanımı yaygındır. Görüntü açısından çevreye verdiği ahengin yanında uzun süre dayanabilen yapısıyla, ürün her zaman tercih sebebidir. Günümüzde çevre görüntüsünün önemini düşündüğümüzde, bunda suni çim halının payı yadsınamaz.

Maxx Royal Belek suni çim halı çatı uygulaması

Maxx Royal Belek suni çim teras ve bahçe uygulaması

2. Balkon ve Teras Çim Halı Kullanımı

Çim halının belki de en çok kullanıldığı alanlardan biridir. Ev içerisinde yer alan balkon ve teras gibi bölümler, insanların dinlenme alanlarıdır ve insanlar bu bölümlerde kullanılan malzemelerin konforlu olmasını tercih ederler. Özellikle bebekli aileler için çim halının bulunmaz bir nimet olduğunu söyleyebiliriz. Bilindiği gibi bebekler hassas vücutlara sahiptirler, bu sebeple ürünün konforlu ve sağlıklı olması son derece önemlidir.

burcu koray balkon suni çim halı uygulaması

Balkon suni çim halı uygulaması

3. Çocuk Oyun Parkı Suni Çim Kullanımı

Oyun parklarının zemini 80’li ve 90’lı yıllarda kumdan, 2000’li yıllardan sonra yumuşak asfalttan, son birkaç yıldır ise suni çimden yapılmaktadır. Türkiye’deki hemen hemen tüm belediyeler, oyun parkı zemini için suni çimi tercih etmektedir.

British Scholl Çocuk Oyun Alanı Suni Çim Halı

British Scholl Çocuk Oyun Alanı Sentetik Çim Uygulama

4. İç Mekan Suni Çim Halı

İç mekanda çim halı dekorasyon için kullanımı genel olarak mağaza vitrinlerinde ve televizyon stüdyolarında tercih ediliyor. İsteğe bağlı olarak daha çok yeni yapılan evlerde özel alanlarda kullanılıyor. Avrupa’da ve Abd’de çok yaygın olsa da ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmakta.

Dimilier Mağaza Showroom Çim Halı Kaplama

Dimilier Mağaza Showroom Yapay Çim Halı Kaplama

5. Duvar Çim Halı Kaplama

Duvar suni çim kaplama projeleri daha çok lüks otellerde ve restoranlarda uygulanan binaların doğal hem de yeşil görünmesini sağlayan peyzaj fikridir. Bahçe duvarlarına çim halı kaplamak da oldukça sık görülen bir uygulamadır. Çim halı dekorasyon amaçlı kullanımı daha da çeşitlendirilebilir.