FIFA Sahalarla
Maksimum Performans

FIFA Belgeli Profesyonel Saha Yapımı

FIFA Quality Concept (FIFA Kalite Konsepti), futbol müsabakalarında kullanılacak olan suni çimin kalitesi ve güvenliğini standart bir düzeye getirmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu konsept ayrıca içerisinde suni çim teknolojilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar da barındırmaktadır. Futbol sahaları için üretilen ve monte edilen suni çimler dünyanın birçok bölgesinde farklı aşamalardan geçeceği için ürünün performansında farklılıklar ortaya çıkabilir. FIFA, bunun önüne geçebilmek ve her sahanın belli bir standarda sahip olmasını sağlamak amacıyla belli başlı kriterler hazırlayarak bunlara uyulmasını tavsiye etmektedir. Biz de Reform Sports olarak suni çim üretim ve montaj aşamalarında «FIFA Quality Concept» kriterlerinin hepsine uyum sağlamaktayız.

FIFA Quality Concept, 2001 yılından beri uygulamada olan ve çim sahaların kalitesini arttırmayı hedefleyen kriterler bütünüdür. Bu konsept ile futbol sahası sahipleri, sahaların futbol oynamaya elverişli olduğunu «FIFA QUALITY» ve «FIFA QUALITY PRO» sertifalarıyla belgelendirebilmektedir. 2004 yılında «FIFA RECOMMENDED 1 STAR» ve «FIFA RECOMMENDED 2 STAR» olarak anılan bu sertifikalar 2017 yılında «FIFA QUALITY» ve «FIFA QUALITY PRO» şeklinde geliştirilerek güncellenmiştir. Bununla beraber bu kriterler sayesinde futbolcuların ihtiyaç duyduğu nitelikte sahalar oluşturulmakta ve onların performansı ve sağlıkları da olumlu anlamda etkilenmektedir.

FIFA Quality Concept’e göre sahaların futbol oynamaya elverişlidir belgesi alabilmesi için belirli testlerden geçmeleri gerekmektedir. Sentetik çim üreten firmalar, FIFA’nın belirlediği kriterlere uygun bir biçimde ürettiklerini ürünlerini FIFA’ya gönderir. Daha sonra bu suni çimler FIFA’nın laboratuvarlarında test edilerek ürünün uygunluğu kontrol edilir. Test aşamasında top ve zeminin etkileşimi, oyunla zeminin etkileşimi ve ürünün kalitesi kapsamlı bir biçimde kontrol edilmektedir. Bununla beraber ürün sahaya da monte edilir ve sahadaki performansı da detaylı bir biçimde ölçülür. Eğer ürün bu test aşamalarından geçebilirse FIFA Quality belgesi almaya hak kazanır.

sertifika-ikon-1
sertifika-ikon-2
sertifika-ikon-3

FIFA’ya Göre Suni Çim 
Avantajları Nelerdir?

FIFA

Zorlu İklim Koşullarına Dayanıklılık

Dünyanın birçok yerinde zorlu iklim koşulları nedeniyle doğal çim sahalar oluşmamaktadır. Doğal çim, hava koşullarından etkilenir. İklim sebebiyle, doğal çim sahaların bakımı zor ve yüksek maliyetlidir. Suni çimlerin bakımı kolay ve düşük maliyetlidir. Suni çimler, her türlü hava koşulunda kullanıma dayanıklı şekilde tasarlanmıştır. Suni çim; yağmurlu havalarda kullanıma olanak sağlarken, güneş ışınlarından etkilenmez. Her türlü hava koşulunda ideal bir oyun deneyimi sunar.

fifa icon 7

Düşük Bakım Maliyeti

Yeni nesil suni çim zeminlerin bakımı, doğal çim zeminlere kıyasla daha kolaydır ve düşük maliyetlidir. Suni çim ilk aşamada doğal çime oranla daha maliyetli görülse de uzun vadede suni çimin maliyeti çok daha azdır. Doğal çimin; sulama, gübreleme ve biçme gibi ek bakım maliyetlerine ihtiyacı vardır. Suni çimlerin bakım ve onarım ihtiyacı yorucu ve maliyetli değildir. Suni çimlerin; sulamaya, gübrelemeye ve biçmeye ihtiyacı yoktur. Suni çim zeminler; su, zaman ve bütçe tasarrufu sağlar.

FIFA

Çok Amaçlı Kullanım

Günümüzde bütçe ve finansal projeksiyon bir futbol kulübünün en önemli konusu haline gelmiştir. Artan maliyetleri karşılamak için ek gelir kaynakları gerekmektir. Doğal çime benzer görünümü, düşük bakım maliyeti, daha uzun oyun süresi ve çok amaçlı kullanım özellikleri ile yeni nesil suni çim zeminler, modern futbol sahasının tüm ihtiyaçlarını karşılamaktır. Suni çim zeminler, haftanın 7 günü 24 saat kullanılabilecek niteliktedir. Suni çim sahalar; antrenman ve maçlara, şirketlere ve belediyelere çeşitli etkinlikler için kiralanarak ek gelir elde etme olanağı sağlamaktadır.

FIFA

Kapalı ve Yarı Kapalı Stadyumlar İçin İdeal

Uluslararası futbol müsabakalarının oynanacağı stadyum inşaatlarında çatı yapısı tasarlanırken yüksek kaliteli doğal çimin büyümesinin hesaba katılması gerekmektedir. Seyircileri kötü hava koşullarından koruyan çatı kaplaması önemli bir konfor standardıdır. Ancak doğal çimin yetişmesinde gerekli hava dolaşımını ve güneş ışığını engellemektedir. Yeni nesil suni çimler, doğal çime benzer oyun deneyimi sunarken, güneş ışığından, rüzgardan ve yağmurdan bağımsız olarak, izleyici konforunu ve güvenliğini bir arada sağlamaktadır.

FIFA

Daha Uzun Oyun Süresi

Halı sahaların çoğu, belediyeler ve futbol kulüplerine aittir. Bu kurumlar için suni çim spor zeminlerinin haftanın 7 günü 24 saat kullanılabilecek nitelikte olması çok önemlidir. Suni çimler, art arda uzun saatlik oyun süresine dayanıklı olduğundan, etkinlik veya turnuvalarda kullanılacak sahaların tekrar kullanıma uygun hâle gelmesi için boş bırakılmasına gerek yoktur.

FIFA

Gelişmiş ve Sürekli Oyun Deneyimi

Futbolun küresel popülerliği arttıkça, iklim büyük bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Kötü hava koşullarında, doğal çim kullanımı sınırlıdır ve sporcu  performansı da olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durumun farkında olan üreticiler, doğal çim sahanın sağladığı oyun deneyimini yansıtan ve zorlu iklimlere dayanıklı olan futbol suni çimlerini geliştirmiştir. FIFA, dünya çapında, yıl boyunca gelişmiş ve sürekli oyun deneyimi sunulmasının, futbolun küresel gelişimine büyük faydalar sağladığını kabul etmektedir.

FIFA Belgeli Profesyonel Saha Yapımı

Futbol çimleri için FIFA Kalite Konsepti, futbolcuların yararlanacağı yapay çimlerin kalitesini ve güvenliğini standardize etmek ve yapay çim teknolojisindeki gelişmeleri teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur.

Dünya çapında, yapay çim üreten ve uygulayan birçok kurum vardır. Bu kurumlar farklı sistemler ve birçok farklı üretim teknikleri kullanmaktadır. Bunun sonucunda, yapay çimlerin sağladığı performans çok büyük farklılıklar göstermektedir ve bunların her birinin, oyuncu sağlığı ve oyun kalitesi bakımından avantajlı olduğu söylenemez.

Bu proje, yapay alanlar için önemli bir testtir. Çünkü başarılı üreticiler, ürünlerine itibar katacak FIFA RECOMMENDED (FIFA TARAFINDAN ÖNERİLİR) damgasını alabilmek için lisanslama programına girebileceklerdir. Sadece en iyi kalitede ve en yüksek teknik standartları sağlayan yapay çimler bu damgayı alabilecektir. FIFA RECOMMENDED (FIFA TARAFINDAN ÖNERİLİR) damgasını taşıyan futbol sahaları, doğal çimde oynamanın getirdiği konfor seviyesi ve oyuncu güvenliği gibi avantajlar taşırken, düşük bakım maliyetlerine sahip olacak ve uzun ömürlü olacaktır.

FIFA Gelişim programları tarafından önerilen projeler, örneğin GOAL Programı, özel olarak belirlenmiş eğitimler, finansal destek ve altyapı programları vasıtasıyla, futbolun ve futbol fikirlerinin dünya çapında gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır. FIFA’nın 205 üye kuruluşu bundan yararlanabilecektir.

Futbol çimleri, FIFA gelişim programlarının önemli bir bileşimi olmuştur. FIFA dernekleri ve konfederasyonlar, sadece üst düzey futbola imkan veren yüzeylerin, FIFA RECOMMENDED (FIFA TARAFINDAN ÖNERİLİR) damgasını hak etmesini sağlayabilirler. • Fifa Belgeli Profesyonel Saha Yapımı

FIFA Belgeli Profesyonel Saha Yapımı

Futbol çimleri için FIFA Kalite Standardı uygulamasının 2001 yılında başlamasından itibaren, dünya çapında birçok önemli takım, bu çimleri sahalarına uygulamış ve FIFA RECOMMENDED (FIFA TARAFINDAN ÖNERİLİR) damgalı antrenman sahalarının avantajlarını keşfetmiştir. Daha alt kümelerden ve amatör liglerden takımlar ise zaten, zorlu futbol maçları için çim sahaları benimsemiştir.

Oyunculardan gelen olumlu geri dönüşler, her geçen gün daha fazla futbol kulübünün bu çim sahaları stadyumlarına uygulamasına ve futbol derneklerinin de, bu alanlarda müsabaka yapılmasına izin vermesine imkan sağlıyor.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), hali hazırda yapay zemin teknolojilerinin artılarını keşfetmiş ve Temmuz 2004’de yapay çimleri Oyun Kurallarına dahil etmiştir.

IFAB’ın FIFA’ya, futbol çimleri için evrensel yönergeler yaratma yetkisi vermesini müteakip, «FIFA RECOMMENDED 2 STAR» yıldız puanlama sistemi adında bir FIFA Kalite Standardı geliştirilmiştir.

2001’deki uygulamadan başlayarak, futbol oyuncularının geri bildirimine, tıbbi araştırmaya, test sonuçlarına ve bilgiye dayanan ve buna ek olarak mevcut seviyeye eklenen, daha katı, ikinci bir standart geliştirilmiştir.

Üst düzey bu FIFA standardının oluşturulması, oynanabilirliği ve güvenliği daha da arttıracaktır.

Bu yeni değerlendirme, mükemmel doğal çim sahalara daha yakın futbol çimi üretilmesi konusunda endüstriye ön ayak olacak ve futbol dünyasına, profesyonel bir oyun için en iyi çimin kazandırılmasını sağlayacaktır.

Futbol çimleri için FIFA Kalite Standardı, «FIFA RECOMMENDED 1 STAR» ve «FIFA RECOMMENDED 2 STAR» kalite seviyeleri ile ürünün piyasadaki kalite seviyesini yansıtır.

2004 yılında «FIFA RECOMMENDED 1 STAR» ve «FIFA RECOMMENDED 2 STAR» olarak anılan bu sertifikalar 2017 yılında «FIFA QUALITY» ve «FIFA QUALITY PRO» şeklinde geliştirilerek güncellenmiştir.

FIFA Belgeli Profesyonel Saha Yapımı

FIFA RECOMMENDED (FIFA TARAFINDAN ÖNERİLİR) damgası, sadece birtakım laboratuvar ve saha testlerini geçen futbol çim sahaları için verilir.

İdeal durumdaki doğal çimler, FIFA test ölçütleri için değerlendirme aracıdır. Çünkü bu suretle en yüksek oyun konforunu sağlayabilir ve futbol çim sahalarının kalitesini sürekli biçimde arttırabilirler.

Böylece, tüm çim ürünleri, içeriğinin belirlenmesi için öncelikle laboratuvar testlerini geçmeli ve sonrasında dayanıklılık, güç, iklim dayanıklılığı, oyuncu-yer etkileşimi ve top-yer etkileşimi gibi süreçler ile test edilmelidir.

Ek olarak, oyuncular zeminde kaydıklarında, zeminin oyuncu tenine yaptığı etki, sürtünme ve aşınma açısından, FIFA RECOMMENDED (FIFA TARAFINDAN ÖNERİLİR) seviyelerinin tespiti için test edilecektir.

Tüm bu testler geçilirse, damgayı almak için gereken ilk aşama geçilmiş demektir.

İkinci aşamada, uygulanan çimler, alanda test edilmelidir. İlk olarak, özel alan testi ekipmanları, topun alanda nasıl yuvarlandığını, zemine belirli açıdan çarptığında ne şekilde davranacağını ve dik bırakıldığında nasıl sekeceğini test eder.

Sonra, benzer şekilde, oyuncuların eylemlerine topun nasıl tepki verdiği test edilir. Darbe emilimi, zemin bozukluğu, kayma direnci ve sürtünme bu testler arasındadır.

Eğer çim sahalar tüm laboratuvar ve alan testlerini geçerse, iki sınıf olarak belirlenen, FIFA RECOMMENDED (FIFA TARAFINDAN ÖNERİLİR) damgalarından birini almaya hak kazanacaktır. Damgalar yalnızca uygulanan sahalar için verilecektir, sadece halı için değil. Çünkü sahada oynanabilirlik için alt zemin de, çimler kadar önemlidir.

9 v 9

Minimum: 45 m x 60 m
Maximum: 50 m x 67 m

fifa 9v9 pitch area

5 v 5

Minimum: 20 m x 30 m
Maximum: 25 m x 35 m

fifa 5v5 pitch area

7 v 7

Minimum: 30 m x 45 m
Maximum: 35 m x 50 m

fifa 7v7 pitch area

4 v 4

Minimum: 12 m x 20 m
Maximum: 15 m x 25 m

fifa 4v4 pitch area

Fifa Belgeli Profesyonel Saha Yapımı

Sentetik Çim Futbol Sahaları uluslararası FIFA standartlarında yapılabilmektedir. Reform Sports’un uzman ve tecrübeli kadrosundan FIFA belgeli profesyonel saha yapımı ile ilgili fiyat teklifi isteyebilirsiniz.