Halı Saha, Spor Tesisleri

Halı Saha Yapım Maliyeti

hali saha maliyeti nedir etkileyen faktorler

Halı saha yapım maliyeti, kapalı veya açık saha tercihi, suni çim halı seçimi, granül türü, LED aydınlatma veya normal aydınlatma tercih edilmesi gibi birçok faktöre göre değişmektedir.

Nasıl ki bir evin inşasında direkt olarak fiyatlar belirlenemiyorsa, istekler, ihtiyaçlar ve arsanın durumuna, kat sayısına bakılarak listeler halinde hazırlanarak fiyatlar belirleniyorsa suni çim futbol sahası yapımı için de belirleyici bazı unsurlar bulunmaktadır.

HALI SAHA MALİYETİ İÇİN TEKLİF ALIN:
FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM!

Açık halı saha yapım maliyeti ve kapalı halı saha yapım maliyeti yapım süresince farklı işlemler uygulandığından dolayı birbirinden farklı olmaktadır. Bunun yanı sıra halı saha yapımı için sizler de takdir edersiniz ki sahanın boyutuna göre harcanacak malzemenin belirlenmesi, zeminin kontrolü yapılarak sağlamlığının test edilmesi, sağlam değilse gerekli iyileştirme çalışmalarının ve bu çalışmalarda kullanılacak malzemelerin hesaplanması gerekmektedir.

misir kahire sporcity mini hali saha 3

Halı saha maliyetini hesaplamak için bazı isteklerin belirlenmesi şarttır. Standart paketler halinde hizmetler vermek çevre değişkenliği, zemin değişkenliği ve alıcı isteklerinin değişkenliği nedeniyle pek mümkün değildir.

Bazı kişiler bir yatırım bazı kişiler ise ek gelir kaynağı olarak halı saha yaptırmayı düşünmektedirler. O halde sizlere halı saha yapımı maliyeti hesaplanması için gerekenler hakkında bilgiler verelim.

Halı Saha Yapım Maliyetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Sentetik Çim Halı Seçimi

Sentetik çim model ve özelliklerine göre fiyatlandırıldığından dolayı alternatiflerine göre farklı m2 fiyatları bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre belirlediğiniz sentetik çim fiyatı da maliyeti oluşturan etmenler arasında yer almaktadır ve sentetik çim fiyatı toplam maliyeti belirli oranlarda etkilemektedir.

Sentetik Çim Özellikleri

Örneğin monofilament suni çim modellerimiz 60mm omurgalı olarak tercih edilebilir. Bu zemin modellerimiz 3. nesil yani 3G çim halı ürünlerimizdendir ve fibrile modellerimize göre birkaç Euro daha pahalıdır. Ultra Spine en kaliteli modellerimizden birisidir.

Uygun bir tercih yapmak için 50mm veya 55mm sentetik çim fibrile halılarımızdan birisini seçebilirsiniz. LSR-X en uygun fiyatlı ürünlerimizden birisidir.

FIFA Sentetik Çim Halı

Profesyonel futbol müsabakaları için FIFA sertifikalı sentetik çim halı kullanılması gerekmektedir. FIFA kurumunun bu konu için belirli standartları vardır. Suni çimin FIFA laboratuvarları tarafından onaylanması gerektiği gibi profesyonel sentetik çim zemine de bir takım FIFA testleri uygulandıktan sonra zemine FIFA 1 Star veya FIFA 2 Star sertifikası verilir.

Büyük halı sahaların FIFA sertifikalı olması maliyeti etkileyen bir faktördür. Bu tip sahalarda granül oranı daha yüksek olduğu gibi ayn zamanda testler için de 8000 – 10.000€ gibi bir ek maliyet çıkmaktadır.
Fifa’nın sentetik çim hakkındaki bilgilerini linkten okuyabilirsiniz: https://football-technology.fifa.com/en/media-tiles/about-football-turf/

Halı Saha Altyapı Maliyeti

Futbol sahası yapımı için altyapı malzemelerinin hesaplanması gerekmektedir. Öncelikle halı sahanın kurulacağı alan ölçülerinin belli olması, altyapı konusunda kullanılacak malzeme oranının az da olsa belirlenmesini sağlar. Altyapı fiyatlandırması halı saha maliyeti konusunda göze çarpan ilk kalemdir.

Çelik Konstrüksiyon Özellikleri

Halı saha yapımında kullanılacak çelik veya demir konstrüksiyon malzemesi de çeşidine göre fiyatlandırılmaktadır. Çelik ve demir kullanım isteği de iki farklı maliyetin ortaya çıkmasını sağlar. Konstrüksiyon ve taşıyıcıların statik olarak taşıyacağı yükün hesaplanması, rüzgar ve kar yükü gibi iklimsel değişkenlik gösteren değerlerin hesaplanarak en uygun sistemin projelendirilerek statik hesaplarının yapılması da maliyeti etkileyen diğer unsurlardandır.

Halı Saha Yapım Maliyeti için Teklif Alın: 0212 533 70 73

Zemin Kontrolü

Öncelikle halı saha yapım fiyatının belirlenmesi için Reform Spor olarak çevrenin ve bölgenin kontrolünü yapmaktayız. Zeminin sağlam olup olmadığı kontrol edilerek uygulama sırasında çökme yaşanmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Engelleyici unsurların ve malzemelerin kullanımı da maliyeti belirleyen faktörlerdendir.

Zemin etüdü sırasında gözlemlenecek bir diğer unsur da çok fazla eğimli arazilerin çıkaracağı fazla maliyetlerdir. Eğimli arazilerde çok fazla kazı, hafriyat ve yerine göre büyük istinat duvarı yerleştirilmesi gerekebilmektedir.

Halı Saha Aydınlatma Çeşitleri

Halı saha maliyetini etkileyen bir diğer faktör üzerinde kullanılacak olan aydınlatma sistemleridir. Daha aydınlık bir platform oluşturmanız için istediğiniz aydınlatma sistemi maliyeti arttırırken yeterli düzeyde istenilen sistemler maliyeti sabit tutabilmektedir. Aydınlatmanın şiddetinin yanında tasarruflu ve uzun ömürlü olması yani LED aydınlatma kullanılması pek tercih edilmese de maliyeti etkileyen unsurlardandır.

Elektrik Sistemleri

Elektrik konusunda hazırlanan sistemler stabil olmasına rağmen elektrik panoları üzerinde istediğiniz ekstra özellik ve fonksiyonlar da maliyetinizi arttırabilecek unsurlardandır. Elektrik tesisatı halı saha yapımı maliyeti konusunu etkileyen bir diğer faktördür. Halı sahanın tüm ışıklarının tek bir sigortaya bağlı olması daha ucuz bir sistem olmakta iken her projektöre tek sigorta bağlanması durumunda daha fazla maliyet çıkmaktadır.

Branda – PVC Panel – Sac – Fibroser

Eğer ki kapalı halı saha maliyeti konusunda bir fikir sahibi olmak istiyorsanız yukarıdaki faktörlerin yanı sıra halı sahanın kapatılmasında kullanılacak branda kumaşının da çeşitlerine göre maliyete etki edeceğini bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca tercih edilen PVC Panel sistem, sac kapama ve fibroser gibi ürünler ve projede kullanılacak konstrüksiyon yapılarındaki değişkenlik de yine maliyet konusunda etkili olan unsurlardandır.

Halı Saha Maliyeti Dış Faktörler

Halı saha maliyeti söz konusu olduğunda ayrıca sentetik çim futbol sahası yapımı dışında dış faktörler de maliyeti etkilemektedir. Reform Sports olarak halı saha yapımı dışındaki inşaat işlerini üstlenmemekteyiz. Bu tip işleri bölgedeki yerel inşaat firmaları ile yapmanızı tavsiye ediyoruz. Dış faktörlere aşağıda kısaca değinilmiştir;

Halı Saha Soyunma Odaları ve Duş Alanları

Halı sahanız için soyunma odaları, duş alanları ve kaç kişilik olacağı da maliyeti etkileyen büyük etmenlerdir. Bu kısım tamamen müşterinin istekleri doğrultusunda pahalı veya ucuz olarak inşa edilebilir.

Halı Saha Kafeterya Alanı

Özellikle açık halı sahalar için iyi bir gelir kaynağı olan kafeterya alanları aynı zamanda izleyicilerin ihtiyaçlarını alabileceği bir market görevi de görmektedir. Genellikle halı sahaların maliyetleri bunu kapsamasa da Reform Sports olarak isteğinize göre ekstra bir maliyetle kafeterya yapıları da fiyatlara dahil edilebilmektedir.

Halı Saha Çevre Düzenlemesi

Çoğu zaman maliyetler içerisinde düşünülmese de boş ve daha önce hiç düzenlenmemiş bir arazinin çevre düzenlemesi de yapılacak ticari tesis için önemli bir ek gider teşkil etmektedir.