Halı Saha Yapımı Fiyatları Hangi Faktörlere Göre Değişir?

Halı Saha Yapımı Fiyatları Hangi Faktörlere Göre Değişir? Halı sahaların yatırım maliyetlerini etkileyen birçok faktör vardır. İstenilen özelliklere bağlı olarak değişen bu faktörlerin yanı sıra, yapılacak zeminin koşulları da oldukça önemlidir. Halı sahaların yapım fiyatlarını etkileyen faktörleri sıralayacak olursak;

1. Zemin Kontrolü ve İyileştirme Çalışmaları

Halı sahanın maliyetinin belirlenebilmesi için öncelikle halı saha yapılması planlanan alanın uygunluk durumunun incelenmesi gerekmektedir. Halı saha yapımı için uygun olmayan zeminlerde iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu aşamada yapılan çalışmalar ve kullanılan malzemeler maliyeti etkileyen faktörlerdendir. Açık ve kapalı olsun halı saha yapımı fiyatları için alt yapı sabit olarak düşünülebilir.

2. Çelik/Demir Malzemeler

Açık ve kapalı halı sahaların ana malzemesi olarak demir konstrüksiyon tercih edilmektedir. Demir veya çeliğin tercih edilmesine bağlı olarak değişen fiyatların yanı sıra, kendi içlerinde de çeşitleri bulunduğu için maliyet tüm bunlarla orantılı olarak farklılık göstermektedir. Açık halı saha yapımı için demir aksamı uygun maliyetli olmasına karşın kapalı halı sahaların konstrüksiyonları pahallı olmaktadır. Kullanılan profillerin et kalınlıklarına göre maliyetler değişmektedir. Yaptığımız statik projeli işler yüksek tonajlıdır.

3. Halı Saha Suni Çim Halı

Son zamanlarda halı sahalarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan sentetik çim halıların fiyatları, tercih edilen halının hav boyuna, kullanılan iplik türüne ve dolgu malzemelerine göre değişmektedir. Piyasada halı saha suni çim metrekare başına olacak şekilde fiyatlandırıldığı için, planlanan halı sahanın boyutuna bağlı olarak sentetik çim maliyeti değişmektedir.

Halı saha suni çim fiyatları >>

4. Aydınlatma Ekipmanları

Halı saha için tercih edilecek aydınlatma çeşitleri de maliyeti etkileyen faktörlerden biridir. Daha ekonomik olması için 4000W Metal Halide Armatür, yüksek enerji tasarrufu sağlaması için LED Armatür tercih edilmektedir. Ancak LED Armatürlerin tasarruf açısından oldukça faydalı olsa da pek ekonomik olduğu söylenemez.

5. Tel Örgü ve File İşleri

Halı sahanın etrafını çevreleyen PVC kaplama tel örgüler çok büyük bir maliyet oluşturmamakla birlikte, kullanılacak miktara göre masraflarda değişiklik göstermektedirler. Kullanılan tavan ve kale ağları ise genelde standart özelliklerde olmakla birlikte m² üzerinden sabit şekilde fiyatlandırılmaktadır.

6. Halı Saha Sosyal Tesisi Maliyetleri

Halı sahanın planına dahil olan soyunma odaları, duş alanları, lavabolar ve kafeteryalar da yatırım maliyetini büyük ölçüde etkileyen faktörler arasındadır. Bu alanların yapım fiyatları istenen boyut ve özelliklere, kullanılacak malzemelerin kalitesine göre değişmektedir. Bu alanlar çok kapsamlı ve büyük yaptırılırsa maliyetler oldukça artmaktadır. Uygun fiyatlı bir çözüm olarak ise prefabrik yapılar tercih edilebilir.

Ayrıca halı saha yapımı fiyatları konusunda çevre düzenleme için de müşterinin özel isteklerine göre çeşitli masraflar çıkabilmektedir. Otopark düzenlemesi, dış mekan zemin kaplaması, park bahçe düzenlemeleri, peyzaj işleri ve ek gelir getirebilecek çeşitli otomat makineleri de masraflar içerisinde sayılabilir.

Hemen Halı Saha Kurulum ve Suni Çim Teklifi Alın >>