Kapalı Halı Saha Yapımı Aşamaları ve Teknik Bilgiler

Kapalı halı saha yapımı aşamaları sırası ile kısaca şöyledir; altyapı düzenlemeleri, çelik konstrüksiyon kurulması, halı saha brandası gerilmesi, suni çim halı montajı ve projektörlerin montajı ile sona ermektedir. Kapalı saha kurulumuna soyunma odaları ve kafeterya gibi inşaat işleri dahil edilmez.

Kapalı halı saha yapımı sırasında izlenmesi gereken ve önceden belirlenmiş bir dizi yöntem vardır. Öncelikle bir kapalı halı saha yapılmadan önce bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan bir kişi, zeminin uygunluğunu kontrol etmelidir. Eğer zemin uygunsa halı saha yapımına karar verilmeli ve ikinci adım olarak kapalı halı saha yapımı aşamaları başlangıç ve bitiş tarihleri belirlenmelidir.

Kapalı Halı Saha Yapımı Aşamaları

1- Altyapı Düzenlemeleri

Kapalı veya açık sahalarda altyapı işleri en önemli faktörlerden birisidir. Depreme karşı dayanıklı bir hatıl beton ve iyi sıkıştırılarak düzeltilmiş mıcır zemin sağlıklı bir kapalı halı sahanın ilk adımıdır. İyi mastarlanmış bir zeminde suni çim halı çok daha iyi oturur ve futbolcular kaliteli müsabakalar yapabilirler.

2- Çelik Konstrüksiyon Yapımı

Kapalı saha çelik konstrüksiyon yapımı öncelikle mühendislik gerektiren bir konudur. Reform Sports olarak bünyemizde çalıştırdığımız mühendislerimizin yaptığı statik projeler doğrultusunda çelik konstrüksiyon kapalı saha projeleri üretmekteyiz.

Konstrüksiyon iki makaslı olarak farklı şekillerde üretilebilmektedir. Bu aşamada pvc kaplama tel örgü ve halı saha filesi montajı işlemleri de tamamlanır.

halı saha yapımı aşamaları nelerdir

3- Kapalı Halı Saha Brandası

Kapalı sahaların brandaları özel olarak üretilmektedir. Bu özel brandalar 1100 denye ve 650 gr/metrekare olarak üretilir. Ayrıca UV dayanımı ile güneş ışınları nedeniyle solmaya dayanıklıdır. Normal branda kullanılması halinde 2-3 yıl içerisinde solma ve yırtılma durumları ile karşılaşabilirsiniz. Halı saha yapan firmaların en çok yaptıkları hilelerden birisi çelik konstrüksiyonun tonajından çalmak ve kalitesiz ince branda kullanmaktır.

4- Çim Halı Yapımı

Çim halı zemin yapımı futbol sahasının en önemli aşamasıdır. En kaliteli çim halı seçimi için Reform Sports sentetik çim üreticisi olarak sizlere uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. Ticari halı sahalarda en çok kullanılan zemin türlerimiz 55mm DuoGrass Suni Çim ve 55mm Advantage Grass monofilament sentetik çimdir.

5- Aydınlatma Sistemi

Aydınlatma konusunda, açık bir halı sahaya göre daha kolay tasarruf edebilir ve daha çok ışık elde edebilirsiniz. Fiziki boyutuna değinmemiz gerekirse, ışık engellere çarparak yayılır. Bu yüzden en doğru bölgeye yerleştirilen projektörler, hem tasarruf ettirecek, hem de doğrudan sahayı en iyi biçimde aydınlatacaktır. 400W halide projektörler yerine 200W LED projektörler kullanmak uzun vadede tasarruf sağlayacaktır.

Kapalı Saha Bakımı Hakkında Bilgiler

Kapalı sahalarda bakım söz konusu olduğunda, genellikle insanlar çelik konstrüksiyonu unuturlar. Konstrüksiyon bakımı asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur. On yıl gibi bir süre sonra konstrüksiyon boyanması ve branda değişimi gerekebilir.

Tabi ki çim halı bakımı bir halı saha bakımının olmazsa olmazıdır. Birkaç haftada bir fırçalanması ve ara ara sulanması gereklidir. Granül eksildiğinde eklenmelidir.

Periyodik halı saha bakımı için firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Kapalı Halı Saha Yapan Firmalara Nasıl Güvenebilirim?

Konu ticaret olduğunda, güven önemli bir faktör olmaktadır. Kapalı sahalar gibi pahallı bir yatırım yapmadan firmaya güven kazanmak ve firmayı araştırmak en önemli aşamalardan birisidir.

Neden bu kadar pahalı? Neden bu kadar ucuz? Yoksa kalitesiz mi gibi sorularla kafanızı meşgul etmek yerine birkaç firmayı arayıp, eski referansları ile görüşerek doğru kararı verebilirsiniz.

Projenin başlangıç ve bitiş tarihi belirlendikten sonra, sıradaki adım kapalı saha yapan bir şirket bulmaktır, bulacağınız şirkete hemen güvenmeden önce çevrenizdeki bu konu hakkında bilgi ve tecrübe birikimine sahip birinden yardım isteyerek, söz konusu firma / firmaların daha önce yapmış olduğu projeleri incelemek, daha önce çalıştığı, projelerini yaptığı insanları bire bir tanışmak gibi hamleler yaparak, halı saha yapımı için anlaşacağınız firmanın güveni ve kalitesini rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.

Halı saha yaptıranlar memnun ancak kafanızda hala soru işaretleri var ise..

Öncelikle içinizi rahat ettirmeniz için yardımcı olacak birkaç adım daha var. Anlaşmayı düşündüğünüz firmaya kullandıkları her malzemeyi gerekirse tel örgüsünün kalınlığına kullandıkları boyanın markasına kadar sorabilirsiniz. Sonra bu malzemelerin markasını, kalitesini internetten dahi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Akabinde firmanın sektörde ne süredir hizmet verdiğinin bilgisini alabilirsiniz, tabi ki hizmet yılı ve referans sayısı da önemlidir. Ve son olarak personel… Firmanın kapalı halı saha yapımı sırasında çalışacak olan personeli de sorup ve araştırmanızda fayda olabilir. Bu tarz işlerde malzemeler kadar kaliteli ustalık da çok önemlidir.

Kapalı Halı Saha Yapımı Aşamaları hakkında daha fazla bilgi için pazarlama bölümünden telefon ile veya e-mail ile bilgi alabilirsiniz.