Blog

Sentetik Çim Kullanım Alanları Nelerdir?

Sentetik Çim Kullanım Alanları Nelerdir

Suni çim hem bakım hem de maliyet açısından kolaylık sağlar ve oldukça dayanıklıdır. Doğal çim, fazla kullanıldığında ve kötü hava koşullarında kolaylıkla yıpranabilir. Bakımı yapılmadığı takdirde kuruyabilir. Suni çim hem kötü hava koşullarına karşı dayanıklılığıyla hem de bakım gerektirmeyen yapısı ile hem sportif hem de peyzaj amaçlı tercih ediliyor.

Yapay çim ya da sentetik çim olarak da bilinen suni çim, doğal çim görüntüsüyle benzer şekilde üretilen ve doğal çime göre daha dayanıklı olan çim türüdür. Çoğunlukla sportif amaçlı kullanıldığı bilinse de suni çimin kullanım alanları artıyor. Sentetik liflerden yapılan yapay çim uzun yıllar kullanım olanağı sunar.

Sentetik Çim Nedir?

Sentetik Çim doğal çime alternatif olarak üretilen çim türüdür. Kullanım alanı oldukça geniştir. Sentetik çim denildiğinde akla futbol sahaları gelse de farklı özelliklerde üretilen çim halı birçok alanda tercih ediliyor.

Sentetik çimin doğal çime göre daha çok tercih edilmesinin sebebi, bakım gerektirmeyen yapısı ve sulama masrafı olmamasıdır. Doğal çimin, düzenli ve uzun süren bakım gerektiren ve belirli aralıklarla dinlendirilmesi gerekiyor. Suni çim ise 7 gün 24 saat oyun oynama olanağı sağlar. Suni çim doğal çime göre kötü hava koşullarına çok daha dayanıklıdır. Suni çim halı sahaların düzenli bakımı yapıldığı takdirde 10 yıl kadar kullanılabilir.

Sentetik Çim Nerelerde Kullanılır?

Sentetik çimin kullanım alanı oldukça geniştir. Farklı kullanım alanlarına göre farklı şeklilerde üretilebilir. Sentetik çimin en çok kullanıldığı alanlar; halı saha yapımı ve bahçe peyzajı gibi alanlardır.

Halı Sahalar

Sentetik çimin en çok kullanıldığı mekân halı sahalardır. Halı sahalarda suni çimin kullanımı önemli avantajlar sağlar. Ticari amaçlı futbol sahaları özellikle maliyetinin düşük olması ve bakım gerektirmemesi nedeniyle suni çim kullanırlar.

Spor Zeminleri

Futbol, kriket, basketbol, voleybol, tenis, rugby, hokey, golf, peyzaj gibi farklı spor zeminlerinde kullanılan yapay çim her alan için farklı şekilde üretiliyor. Her spor dalına farklı şekilde üretilen yapay çim, rahat ve kaliteli oyun oynama imkânı sağlıyor.

Bahçe Peyzajı

Bahçe peyzajının en önemli parçalarından biri de şüphesiz yeşil bir zemindir. Bahçenin yeşil alanının olması doğayla iç içeymişsiniz hissi yaratması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, çoğu bahçede doğal ya da yapay çim kullanılarak estetik ve doğal bir görüntü yakalamanız mümkündür. Doğal çim bakımıyla uğraşmak istemeyenler ve yapay çimin kullanımının, bakımının daha kolay olduğunu ve günümüz koşullarında su kullanımının olmadığını, daha konforlu ve rahat olduğunu bilenler bahçelerine yapay çim tercih ediyor.

Kafe ve Restoranlar

Kafe ve restoran bahçesi gibi alanlarda da suni çim sıklıkla tercih ediliyor. Suni çim, bahçeyi doğal bir görünüme kavuşturmasının yanı sıra estetik duruşu nedeniyle de kafe ve restoranlar tarafından tercih ediliyor.

Balkon ve Teraslar

Balkon ve teras dekorasyonunda doğal ve rahat bir görüntü yakalamak isteyenler de suni çim tercih ediyor. Balkonun veya terasın havasını değiştiren ve estetik duran yapay çim, balkon dekorasyonunun önemli bir parçasını oluşturuyor.

Havuz Kenarı

Havuz kenarları da suni çimin sıklıkla kullanıldığı alanlardan biridir. Çoğu havuzlu alanda sentetik çim kullanılarak doğal ve estetik bir görüntü yakalanır ve ıslak zeminde insanların kayarak düşmeleri önler. Dekoratif amaçlı üretilen suni çim bu alanlar için uygundur.

Çocuk Oyun Alanları

Çocuk oyun alanları ve çocuk bahçeleri suni çimin tercih edildiği alanlardan biridir. Doğal çim görüntüsü ve bakım gerektirmeyen yapısı nedeniyle birçok oyun alanında kullanılır.

https://www.reformsports.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir