Prefabrik Sistem Atletizm Pisti

Diğer sentetik zeminlerde olduğu gibi Prefabrik Sistem Atletizm Pisti yapımında da uyulan standartlar Alman Standart Kuruluşu DIN ve IAAF yani Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından belirlenen standartlardır.

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti Yapımı ve prefabrik sistem atletizm pisti yapım maliyetleri hakkında bilgi almak istiyorsanız hemen bizi arayın: +90 (212) 533 7073

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti Zemin Detayı

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti Yapımı

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti, DIN ve IAAF standartları doğrultusunda, asfalt ya da bulunamazsa betondan imal edilmiş alt zeminin üzerine, toplamda iki tabaka halinde 13 mm sentetik zemin uygulamasıyla vücuda getirilir. Üst zemindeki ilk katman, elastik katman olarak nitelendirilir ve 10 mm polimerik bağlı EPDM granülleriyle oluşturulur. EPDM granül yataklandırılmış 3 mm poliüretan kaplama ile sentetik zemin sistemi tamamlanır.

Prefabrik sistem atletizm pisti yapımı ve tartan pist fiyatları için: İletişim

Prefabrik Sistem Atletizm Pistinin Detay Kesiti

Prefabrik Sistem Atletizm Pistinin Detay Kesiti

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti Teknik Şartnamesi

Toplamda üç türde yapılan sentetik zeminli atletizm pistlerinden Prefabrik Sistem Atletizm Pisti de, ‘Ful Poliüretan’ ve ‘Sandviç Sistem’ler de olduğu iki ana katmandan oluşur: Asfalt alt zemin ve sentetik üst zemin. Asfalt zemin 10cm kalınlığında yapılmaktadır. Asfalt zemin yapılamayan atletizm pistlerinde alternatif olarak beton zemin de yapılabilmektedir.

Prefabrik Atletizm Pisti İmalatı;

1) Asfalt Zemin
2) Sentetik kaplama aşamalarından oluşacaktır.
3) Sentetik kaplama, DIN normlarına uygunluğu belgelenmiş, 10 mm polimerik bağlı EPDM bazlı elastik katman üzerine, içerisine EPDM granül yataklandırılmış 3 mm poliüretan kaplama ile toplam 13 mm. Kalınlıkta Sandvich sistemle uygulaması yapılacaktır.

ALT ZEMİN: (Asfalt – Beton)

Prefabrik Sistem’de alt zemin olarak asfalt, yoksa beton dökümü yapılır. Bu konu “Ful Poliüretan Zemin Atletizm Pisti” sayfasında ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Özetlemek gerekirse:

Asfalt alt zemin yapımında işe düzleme yani tesviye işlemleriyle başlanır. Toprak zemin silindirle ezilerek, sıkıştırılır. Üzerine, uygun meyille 10 cm finisher katkılı plentmiks dökülür. Su, kaba mıcır ve ince mıcır harmanıyla gerçekleştirilen dolgu katı kuruduktan sonra zemin bir kez daha silindirle ezilir. Bu aşamada atletizm pisti olacak alanın iç kenarına doğru su tahliyesi için uygun meyil verilir. Üzerine 6 cm kalınlığında ‘asfalt binder tabakası’, bunun üzerine de 4 cm kalınlıkta, ‘aşınma tabakası’ dökülür. Bir kez daha ezme, sıkıştırma, düzleştirme işlemine geçilir. Su birikmemesi için pistin iç hattına doğru verilen eğim bölgesine kapaklı su kanalı döşenir. Son olarak, zemin üzerinde 4 m’lik düzlemde 3 mm’den fazla dalgalanmaya yol açan kod farklılıkları (eğer varsa) saf poliüretan ve quartz kumu karışımı ile giderilir.

Beton (asfalt temin edilemediği takdirde tercih edilir) alt zemin uygulamasındaysa; kullanılacak beton harcında ton başına en az 360 kilogram çimento kullanılmalıdır. Zemin direncini arttırmak için beton belli ölçülerde çelik hasırla donatılmalıdır. Beton zemin toplam 10 cm kalınlığında, uygun yöne yeterli eğim verilerek dökülür. Yüzeyi iyice düzleştirmek için perdahlama yapılır. Bu zeminde de 4 m’lik düzlemde 3 mm’yi aşan dalgalanmalar olmamalıdır. Varsa self-levelling şap uygulaması ile düzeltilmelidir.

Sentetik zemin kaplama işine, beton nem seviyesi en fazla %5’e indikten sonra geçilmelidir.

ÜST ZEMİN (Sentetik Kaplama)

Süspansiyon Tabakası:

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti yapımında kullanılan prefabrik kauçuk rulolar, 1,50 x 1,50 m ebatlarında kare biçimlidir.  Süspansiyon tabakası olarak adlandıralan ve bu ruloların yan yana birleştirilmesiyle oluşturulan tabaka, asfalt ya da beton zemine çift komponentli poliüretan yapıştırıcıyla yapıştırılır. Yapıştırma işleminde kullanılacak iki bileşenli yapıştırıcı, solventsiz, suda çözülmeyen, kimyasallara dayanıklı, elastik, ve kokusuz olmalıdır ve zemine 1400-1900 gr/m² olacak şekilde uygulanmalıdır. Kauçuk rulolar, homojen karışmış, kırmızı, mavi, beyaz renklerde lastik, medikal kauçuk ve EPDM malzemeden polimerik bağlı olarak imal edilmiş olmalıdır. Prefabrik baz katın kalınlığı 10 mm.± 0,6 olmalı, yoğunluğu ise 1050 Kg/m³ den düşük olmamalıdır.

Malzemenin fiziki ve teknik özellikleri DIN 7715 /3-4 normuna uymalıdır ve deformasyon modülasyonu, 0,8 N/mm²;  gerilme mukavemeti min.0.3 M Pa; yırtılma direnci min.%125 ve özelliklerini koruduğu ısı aralığı -30/+120 C dereceler arasında olmalıdır.

Poliüretan Kaplama Tabakası:

Öncelikle baz katın üzerine iki komponentli poliüretan sıyırma yöntemiyle kaplanır. Poliüretanın  yoğunluğu 1,17 g/cm³’den daha az olmayacak ve Shore A sertlik derecesi 50 ± 5 , vizkozitesi 3000±600 mPa olmalıdır. Malzeme sarfiyatı da en az 2,4 kg/m² olmalıdır. Poliüretan kaplama elle ya da uygun tırnak yüksekliğinde taraklı mala yardımı ile uygulanmalı, henüz kür almamışken de üzerine EPDM granüller tepeleme olarak dökülmelidir. İmalatta kullanılan EPDM ise 0,5-1,5 mm granül çapı aralığında, gerilme mukavemeti >7,0 N/mm², kopma uzaması >% 650, sertlik derecesi Shore A 62, ozon direnci 200PPHM olmalı ve üretici firmanın üretilen ülkedeki sağlık kuruluşlarından alacağı toxikoloji raporu bulunmalıdır.

Sistem imalatı tamamlandıktan sonra, yüzeyde kalan fazla granüller süpürülmek suretiyle saha temizlenecek ve özel çizgi boyaları yardımı ile kulvar çizgileri çizilecektir.

Prefabrik Sistem Pist Nizami Ölçüleri

Atletizm piti nizami ölçüleri IAAF tafaından belirlenen standartlar ile yapılmaktadır. Zemin çeşidine göre pist ölçüleri değişmez. Nizami ölçülerdeki atletizm pistlerinde genişlikler, uzunluklar ve çizgi genişlikleri federasyon tarafından belirlenen ölçülerde yapılır. IAAF’nin teknik dokümanlar sayfasından indirebilirsiniz: https://www.iaaf.org/about-iaaf/documents/technical

Prefabric System Athletic Track Dimensions

Uygulama Örnekleri

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti Uygulama

Prefabrik Sistem Atletizm Pisti Uygulamaları

EnglishFrenchSaudi ArabiaRussiaSpain