Halı Saha

Halı saha, minyatür veya nizami olarak yapılabilen futbol sahalarıdır. Ülkemizde 20-25 yıl önce ortaya çıkan ve hızlı yaygınlaşan halı sahalar, amatör olarak futbol oynamak isteyenlerin aralarında 6’şar veya 7’şer kişilik takımlar kurarak 1 saat maç yapmaları için inşa edilmiştir.

Zemini sentetik çimden üretilmiştir. Halk arasında sentetik çime halı dendiği için adı halı saha olmuştur. Saat başı ücret verilerek oynanan bu tesislerin ebatları genellikle 25×45=1125 m2, 25×40=1000 m2 veya 20×40=800 m2’dir. Ancak istenilen ölçülerde de inşa edilebilir. Her sahanın üstü, topun dışarı kaçmaması için filelerle kaplıdır ve hepsinde ışıklandırma sistemi vardır. Gece veya gündüz karşılaşmalarının ücretleri değişiklik gösterebilir. Günümüzde erkeklerin çoğu çalıştığı için akşamları 6’dan sonra takım oluşturup maç oynarlar.

Halı Saha Çeşitleri Nelerdir?

  1. Açık Halı Sahalar,
  2. Kapalı Halı Sahalar,
  3. Profesyonel Halı Sahalar,
  4. Mini Halı Sahalar,
  5. Çok Amaçlı Halı Sahalar

 

Futbol müsabakaları saat başı olup en geç 1’e 2’ye kadar oynanabilir. Profesyonellik isteyen bu halı sahaları açık halı saha ve kapalı halı saha olmak üzere ikiye ayrılır.

Açık halı sahaları çoğunlukla yaz aylarında futbol oynanabilmesi için uygundur. Dışı tel çitlerle kaplı olan sahanın her yeri aydınlatma sistemleriyle kaplıdır. Kış aylarında kullanımı oldukça zor olan halı saha’nın bakımı da zorlaşmaktadır. Yaz aylarında ise gecenin geç saatlerine kadar açık olan sahada üyelik sistemi ile istenildiği zaman futbol oynanabilir. Kapalı halı sahaları ise özellikle kış aylarında tercih edilmektedir. Yağan kardan, yağmurdan ve soğuktan etkilenmek istemeyen kişiler kapalı halı sahalarında futbol oynarlar.

reform sports yurtdışı halı saha yapımı

EnglishFrenchSaudi ArabiaRussiaSpain