Suni Çim Halı Fiyatları Hangi Faktörlere Göre Değişir?

Suni çim halı fiyatları hangi faktörlere göre değişir sorusuna cevap olarak üretici Reform Sports’tan önemli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Suni çim halılar, farklı alanlarda pratik kullanım sağlamak amacıyla üretilmektedir. Doğal çime göre daha dayanıklı olan suni çimin en yaygın kullanım alanı, futbol sahalarıdır. Hava şartlarından daha az etkilenmesi, bakım ve sulama maliyeti gerektirmemesinden dolayı sentetik çim halılar, talebi giderek artan ürünlerdir. Futbol sahası haricinde, ev bahçeleri, otel bahçeleri, café bahçeleri, teras ve balkonlar gibi dış mekanlarda güvenle ve uzun süre kullanılabilmektedirler.

1- Hav Boyuna Göre Suni Çim Halı Fiyatları

Suni çim halı model ve fiyatları, bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Hav boyutu ve iplik çeşidi,  sentetik çim halının kalitesini ve fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Hav boyutları, 6 mm ile 60 mm aralıklarında değişiklik göstermektedir. 6 mm’den 15 mm‘ye kadar olan suni çim halılar genelde dekoratif amaçlı kullanılan modellerdir. 15 mm’den 55 mm’ye kadar olan çim halılar, daha çok, iş yeri önleri, teras, balkon, café bahçeleri ve çeşitli organizasyonlarda estetik amaçlı kullanım için tercih edilmektedirler.

Futbol sahaları için ve çeşitli spor alanları için ise genelde 55-60 mm hav boyutundaki sentetik halılar kullanılmaktadır. Her mm’de çim halının dayanıklılığı ve dokuma sıklığı arttığı için doğal olarak fiyatı da artmaktadır.

suni çim halı fiyatları 3 madde

2- İplik Türüne Göre Suni Çim Halı Fiyatları

Suni çim halı fiyatları belirlenmesini etkileyen bir diğer faktör de, üretiminde kullanılan iplik çeşididir.  Halıya doğal görünüm vermek amacıyla, çimlerin aralarında farklı özelliklerde sentetik ipler kullanılmaktadır. Sentetik ipler, sentetik çim halılara hem doğal bir görünüm kazandırmakta hem de dolgunluk sağlamaktadır. İpin çeşidi ve kullanım sıklığı, çim halının fiyatının belirlenmesinde etkilidir.

İpler, fibrile, omurgalı ve monofilament gibi farklı çeşitlerde olabilir. Ham maddesi, yapay ve sentetik madde olan, değişik kalınlıklardaki monofilament ve fibrile ip çeşitlerinin kullanım sıklığına göre çim halının görünümü değişmektedir. Bu ip çeşitlerinin, fibrile çift renk, omurgalı monofilament, monofilament çift renk, omurgalı monofilament tek renk ve Lsr fibrile gibi şekillerde kullanılması, suni çim halıların fiyatlarını belirli oranlarda arttırmaktadır.

3- Suni Çim Yan Malzemeleri

Bunların haricinde, suni çim halı fiyatlarına uygulama aşamasında etki eden başka faktörler de bulunmaktadır. Sentetik halıların uygulanacağı bölgeye  yapıştırılması için özel yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Halıları, ek yerlerinden yapıştırırken kullanılan helmetin bezi, çim halı uygulama maliyetlerini etkileyen faktörlerdendir. Yine uygulama aşamasında, kum ve granül dolgu yapılmaktadır. Kum ve granül dolgusu yapılırken, halının hav boyutu dikkate alınmaktadır. Doğal olarak, halının hav boyutuna göre, her metrekarede değişiklik gösteren SBR veya EPDM granül dolgu uygulaması, fiyatlara değişik oranlarda etki etmektedir. Granül dolgunun farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ekonomik açıdan herhangi bir çeşidi tercih edilebilir.

Suni Çim Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir?

Kullanım alanı, her geçen gün giderek yaygınlaşan suni çim halıların, her talebe uygun modeli bulunmaktadır. Üstelik, sürekli gelişen teknolojiye bağlı olarak, daha üstün özelliklerde ve farklı kalitelerde modelleri üretilmektedir. Farklı kullanım özellikleri ve uygulama maliyetleri de fiyatlara yansımaktadır.

Sentetik çimler, bakım ve sulama gerektirmez, olumsuz hava koşularından doğal çime nazaran daha az etkilenir, yağmurda ve karda ıslansa dahi çabuk kurur ve yıllarca kullanılabilir. Birçok yönden avantajı bulunan sentetik çim halı, futbol sahalarından çocuk oyun parklarına, bahçelerden balkonlara, cafe bahçelerinden otel gibi işletmelere kadar tüm dış mekanlarda sportif ve dekoratif amaca yönelik olarak rahat kullanım sağlamaktadır. Fiyatlar belirli kriterlere göre değişiklik gösterse de, kulanım kolaylığı ve dayanıklılığı yönünden yine de ekonomiktir.