Blog, Suni Çim

Suni Çim Nedir? Suni Çimin Avantajları Nelerdir?

Suni Çim Nedir - Suni Çimin Avantajları Nelerdir

Doğal çimlerin sulama ve bakım maliyetleri ve uzun ve zaman isteyen bakım süresi gibi nedenlerden dolayı her zaman ve her yerde kullanmak mümkün olamıyor. Suni çimin maliyetinin düşük olması ve kullanım kolaylığı suni çim kullanımını artırıyor.

Doğal çime alternatif olarak üretilen suni çim, özellikle halı sahada doğal çimle benzer etkileşim olanağı sunar. Suni çim sadece halı sahada değil hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılıyor. Özellikle mekâna verdiği estetik görüntü ev ve işyerlerinde, kafe ve restoranlarda ve otel gibi farklı mekanlarda da tercih ediliyor. Suni çim olarak bilinen bu çim türü, yapay çim, sentetik çim gibi isimlerle de biliniyor.

Suni Çim Nedir?

Sentetik çim diğer adıyla suni çim doğal çime alternatif olarak üretilmiş, neredeyse sulama gerektirmeyen, bakım maliyetleri az olan ve uzun ömürlü olan bir üründür. Doğal çimin uzun süre bakım gerektiren ve maliyetinin yüksek olması gibi dezavantajları düşünülerek oluşturulan suni çim, günümüzde sadece halı sahada değil farklı mekanlarda tercih ediliyor.

Suni çim doğal çime göre çok daha az maliyet gerektiriyor. Suni çim ile sahanın bakımına harcanan zamandan ve masraftan tasarruf ediliyor. Su kullanımının az olmasından dolayı doğaya da katkıda bulunuyor. Suni çim, doğal çim yapısına göre çok daha fazla oyun oynama olanağı sağlıyor. Yapay çim, kötü hava koşullarında bile doğal çime göre daha iyi performans elde edilmesini sağlar. Yapay çime düzenli bakıldığı takdirde 10 yıla kadar kullanım ömrüne sahip olabiliyor.

Suni Çimin Avantajları Nelerdir?

Her Türlü Hava Koşullarına Dayanıklıdır

Çok az bakım gerektiren suni çim her türlü hava şartında doğal çimden daha çok performans gösterir. Hava şartlarının olumsuz olması durumunda doğal çimlerin bakımı zor olabiliyordu. Suni çimlerde olumsuz hava koşullarında ideal performans elde ediliyor.

Bakım Maliyeti Düşüktür

Sentetik çim sahalar ilk yapım aşamasında doğal çime göre daha yüksek maliyet gerektirse de sentetik çim halıların uzun yıllar değişmeden ideal performans sergilemesi ve doğal çime göre neredeyse bakım maliyetinin olmaması ve doğal çime yapılacak bakım düşünüldüğünde sentetik çimin toplam maliyeti doğal çime göre oldukça düşüktür.

Doğal çim bulunan sahalarda günlük oynama süresinde kısıtlamalar olmasına rağmen sentetik çim 7 gün 24 saat kesintisiz oyun oynama olanağı sunar.

Uzun Ömürlüdür

Yeni nesil sentetik çimler uzun ömürlüdür. Bu durum özellikle saha yatırımcıları açısından oldukça önemlidir. Sentetik çim ilk yapıldıktan sonra uzun yıllar kullanılabilir. Suni çimlerin bakımı kolay ve masrafsızdır. Sadece ufak bakımlar yaparak kullanım süresini uzatmak mümkündür.

Suni Çim Nerelerde Kullanılır?

Spor amaçlı suni çim; futbol sahalarında, açık ve kapalı halı sahalarda, kapalı futbol sahalarında, tenis kortlarında, çok amaçlı sahalarda, golf ve beyzbol sahalarında, ragbi sahalarında kullanılır.

Peyzaj amaçlı yapılan suni çim ise bahçe ve çatı peyzajında, balkon ve teraslarda, şehirlerin rekreasyon alanlarında kullanılır. Bunun dışında suni çim, otellerde, kafe ve restoranlarda da sıklıkla tercih ediliyor.

https://www.reformsports.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir