Tartan Zemin

2 Katmanlı Tartan Zeminler ve Ham Maddeleri

2 Katmanlı Tartan Zeminler

2 Katmanlı Tartan Zeminler ve Ham Maddeleri

2 Katmanlı Tartan Zeminler ve Ham Maddeleri nelerdir sorusunun cevabını Tartan Zemin uzmanından öğrenin. Reform Sports kauçuk spor zeminleri konusunda 20 yılı aşkın bir tecrübe ile çalışmaktadır.

Tartan zemin ve pistler kaplama sisteminde yer almaktadır. Ham madde olarak SBR ve EPDM granüller kullanılmaktadır ve ayrıca bunları yapıştırmak için de binder denilen malzeme kullanılır.

Bu zemin türleri genel olarak iki katmanlı olarak uygulanır;

  • İlk katında SBR granüller (kauçuk) yer almaktadır.
  • İkinci katında ise tercih edilen renkte EPDM granülleri özel PU bağlayıcılar yani piyasada Binderolarak bilinen özel yapıştırıcı beraberliğinde dökülme işleminin gerçekleştirilmesi şeklinde döşeme tamamlanır.

Tartan Zeminler ve Pistler (SBR ve EPDM) Nasıl Yapılır?

Teknik bilgilere girilerek tartan zeminler ve pislerin yapılışı anlatılacak olur ise asfalt zemin baz alındığında doğru eğime sahip bir asfalt zemin gerekmektedir. Özellikle zeminin kir ve tozdan arındırılarak temizlik işlemi yapılmaktadır. Gerekli zemin temizleme işlemlerinin ardından tartan zemin döşenecek bölgeye rulolardan yardım alınarak tek kat bir primer döşemesi yapılmaktadır.

Tartan Zemin Çeşitlerimizi İnceleyin >>

Dökülen primerin önemi ve amacı büyüktür. Primer zemin kaplanacak malzeme ile zemin arasında tutucu ve bağlayıcı bir görev görmektedir. Pirmerin kurumasının ardından en az 8 mm kalınlığında olan içerisine kadar poliüretan karıştırılmış SBR granüller primer tabakanın üzerine dökülür.

10-15 saat kadar zemine herhangi bir giriş çıkış yapılmadan kuruması beklenir ve ardından 5-7 mm kalınlığa sahip EPDM granüllerin poliüretan binder ile karışımı yapılır ve ikinci kat olarak kuruyan zeminin üzerine dökülür. Böylelikle tartan zemin ve pist hazır hale gelmiş olmaktadır.

Tartan Zeminler Nerelerde Kullanılır?

  • Atletizm sahalarında pist döşemesi yapılmaktadır.
  • Tenis kortlarında kullanılmaktadır.
  • Yürüyüş yollarında ve parklarda kullanılmaktadır.
  • Voleybol sahalarında sporcu güvenliği için kullanılmaktadır.
  • Çocuklara özel yapılan oyun alanları ve parklarında kullanılmaktadır.
  • Koşu pistlerinde daha çok tercih edilmektedir.