Tenis Kortu Çeşitleri Nelerdir? Açık, Kapalı ve 3 Zemin Çeşidi

Tenis kortu çeşitleri, genel olarak 2 ana grupta incelenebilir. Açık tenis kortları ve kapalı tenis kortları olarak ikiye ayrılan tenis kortu çeşitleri uygulanabilen sentetik zemin çeşitlerine göre de 3’e ayrılır;

 1. Suni çim tenis kortu zeminleri
 2. Akrilik tenis kortu zeminleri
 3. Tartan tenis kortu zeminleri

Hayatı güzel hale getiren tenis dünya üzerinde en çok izleyicisi olan spor dallarından birisidir. Özellikle son zamanlarda ilgi çekiciliği artan ve dünya spor piyasasında kendine iyice yer edinmeye başlayan bu kort sporunu özel yapan şeylerden birisine göz atacağız. Eğer tenisin yükselişe geçip dünya spor piyasasında iyice yer edindiği, belki de yıllarca oynanan bu oyunda en iyilerin geldiği yıllara denk geldiğimiz bu zamanlarda oyunun özel bir yeri olduğunu inkar edemeyiz.

Tenisin oynandığı kortlar da bu popüler oyun kadar özel ve kaliteli olmak zorundadır; zira oyunu güzelleştiren etmenlerden birisi de budur. Bu sebepten dolayı fazlasıyla özenli bir iştir tenis kortu yapımı. Tenis kortları ekonomi ve isteğe bağlı olarak farklı şekillerde Reform Sports ekipleri tarafından yapılabilmektedir. İlk olarak kortları üstlerinin açık – kapalı olmasına göre değerlendirebiliriz;

Açık ve Kapalı Tenis Kortu Çeşitleri

Tenisin oynandığı saha üst kısmının açık veya kapalılığı bakımından ikiye ayrılır.

A. Açık Tenis Kortu Yapımı

Daha çok büyük turnuvalarda gördüğümüz kortlar, siteler ve otellerde bulunan kortlar genellikle üstü açık kortlardır. Profesyonel tenis karşılaşmları için de yapılan ve estetik açıdan daha şık olan açık kortlar maçı canlı takip eden seyirciler için de iyi bir atmosfer sunmaktadır.Bu kortların özellikleri genel olarak şöyledir;

 • Açık tenis kortu zemin çeşitleri: suni çim, akrilik zemin, tartan zemin olabilir.
 • Tel örgü yapısı: PVC kaplama çevre teli en az 4m yüksekliğinde demir konstrüksiyona montaj edilir.
 • Tenis kortu aydınlatması: 400W halide projektör veya 200W LED projektör kullanılabilir.
 • Tenis kortu ölçüleri: 18m x 36m önerilen ölçülerdir, birkaç metre daha küçük olabilir.
 • Tenis filesi ölçüleri: 12,8m genişliğinde ve 1,07m yüksekliğindedir.

B. Kapalı Tenis Kortu Yapımı

Olumsuz hava koşullarından etkilenmek istemeyen, bu işi ekonomik amaçla yapan kişi veya kurumlar ise daha çok üstü kapalı tenis kortlarını tercih ederler. Bu tür kapalı kortlara genelde resmi spor salonlarında, ticari tenis kortlarında veya tenis okullarında rastlarız.

 • Kapalı tenis kortu zemin çeşitleri: suni çim, akrilik zemin, tartan zemin olabilir.
 • Çelik konstrüksiyon yapısı: Ana kolonlar 3-4m yüksekliğinde ve toplam yükseklik 10-11m yüksekliğindedir.
 • Tenis kortu aydınlatması: 400W halide projektör veya 200W LED projektör kullanılabilir.
 • Tenis kortu ölçüleri: 18m x 36m önerilen ölçülerdir, birkaç metre daha küçük olabilir.
 • Tenis filesi ölçüleri: 12,8m genişliğinde ve 1,07m yüksekliğindedir.

Ayrıca açık kortlardaki zemin bakımı kapalı kortlardakine göre daha zahmetlidir.

Zeminlerine Göre Tenis Kortları

Tenis kortunda özellikle sporcu sağlığı için zemin fazlasıyla önemlidir. Bacak kasları kariyeri için oldukça önemli olan bu sporun temsilcileri, ne fazla sert bir zemine basmalıdır ayaklarını ne de yumuşak bir zemine. Çünkü fazla yumuşak veya fazla sert zeminler tenisçilerin özellikle diz bölgesinin altındaki ve baldır kısmındaki kasları olumsuz yönde etkilemektedir. Teniste kortlar zeminlerine göre de birkaç gruba ayrılır. Şimdi bunların neler olduğunu inceleyelim.

1. Tartan Zeminli Kortlar:Tartan Zemin Tenis Kortu Yapımı

Tenis kortlarının zemini yapılırken en çok tercih edilen türlerden birisi olan bu zemin esneklik dengesi tercih edilen kortlarda uygulanan kauçuk ile polimer madde temeline dayandırılan zemindir. Özellikle esnekliği ile dikkat çeken bu zemin tenis severler için iyi bir ideal olmaktadır.

İlk önce düzleştirilen toprak üzerine serilen küçük taşların da üzerine beton veya asfalt kaplanması, daha sonra da beton ya da asfaltın üzerine tartan zemin uygulanması yapımı ile gerçekleşen bu zemin son derece kullanışlı ve tercih edilir bir zemindir.

2. Akrilik Zeminli Kortlar:

Akrilik zeminli tenis kortları tartan zeminler kadar tercih edilen ve fazla kullanılan yöntemlerden birisidir. Maliyet açısından daha ekonomik zemin türleridir. Özellikle açık kortlarda rastladığımız bu zemin yine kullanışlı bir zemin türüdür. Akrilik boya ve cushion akrilik zemin olarak kendi içerisinde de ayrılmaktadır.

Akrilik Zemin Tenis Kortu Yapımı

3. Suni Çim Zeminli Kortlar:

Ölçüleri profesyonel ve amatör tercihlere göre değişebilen, isminden de anlaşılacağı gibi halı sahalarda da fazlasıyla rastladığımız suni çim halı ile yapılan bu zemin; akrilik ve tartan zemine nazaran daha uygun fiyatlara sahiptir.

Bir tenisçinin pozisyon alması için gerekli olan en önemli özellik, zeminin daha kusursuz olmasıdır. Bu bakıma oldukça fazla tercih edilen sun çim zemin dünya çapında en güzel çözüm olarak kabul edilir.

Suni Çim Tenis Kortu Yapımı

Sentetik Çim Tenis Kortu