Blog, Tenis Kortu

Tenis Kortunda Zemin Seçimi Nasıl Yapılır?

Tenis Kortunda Zemin Seçimi Nasıl Yapılır

Tenis, oynaması oldukça keyifli ve zevkli bir spor dalıdır. Tenise olan ilgi günümüzde oldukça fazladır ve hemen hemen her mahalle ve okulda tenis kortuna rastlamak mümkündür. Çok amaçlı sahalar içerisine yerleştirilen tenisi doğru bir zeminde oynamak oldukça önemlidir. Tenis kortunun yapılacağı sahanın zemini öncelikle incelenmeli ve altyapı hazırlandıktan sonra tenis kortu yapım aşamalarına geçilmelidir. Tenis kortu zemini yapım aşamalarını detaylı olarak aşağıda inceleyelim.

Tenis Kortu Zemin Seçimi

Tenis kortu yapılacak zeminin öncelikle incelenmeli ve zeminin sağlamlık kontrolü yapılmalıdır. Tenis kortunun yapılacağı alan iş makineleri tarafından temizlenmelidir. Yer yüzeyinin silindir ile sıkıştırılması ve hafriyat işleminin tamamlanması gerekir. Zeminden çıkması muhtemel su birikintilerinin önüne geçmek amacıyla özel delikli drenaj borusu uygulaması yapılmalıdır.

Altyapı düzenlemesi yapıldıktan sonra tenis kortunun zemin seçimi yapılır. Bu seçim, doğal zeminler ve sentetik zeminler olarak iki gruba ayrılabilir.

Tenis kortu yapımında en önemli noktalardan biri zemin seçimidir. Esnek bir yapı oluşturulmasını sağlayan akrilik zemin rağbet gören zeminlerden biridir. Bir başka talep gören zemin çeşidi ise tartan zemindir.

Doğal bir tenis kortu zemini oluşturulmak isteniyorsa, doğal çim tenis kortu ya da toprak tenis kortu tercih edilebilir. Doğal çim tenis kortları genellikle dünyaca ünlü tenis turnuvalarında tercih edilir. Doğal çim, düzenli bakım gerektirdiğinden ve bakımı zahmetli olduğundan fazla tercih edilmeyen bir kort çeşididir. Toprak kort ise özel kum ile yapılır.

Suni Çim Tenis Kortu Yapımı

Suni çim tenis kortlarında sıklıkla tercih edilen bir kort türüdür. Sentetik çim, tesisin her köşesine yapılacak aydınlatma ve ışık sistemi ile harika bir tenis kortu elde edilebilir. Sentetik çim tenis kortu için önerilen suni çim modelleri; 18 mm, 20 mm, 22 mm, 25 mm ve 30 mm boylarında olabilir.

Akrilik Tenis Sahası Zeminleri

Akrilik kortları, tenis kortu zemininde tercih edilen çeşitlerden biridir. Akrilik zemin kaplama dayanıklı, performans odaklı ve hijyenik bir zemin türüdür. Uygulaması kolay, pratik ve ekonomik zeminlerdir. Birçok rengi ile istenilen renk kombinasyonu sağlanabilir. 2-6 mm kalınlığında birkaç kat uygulama ile akrilik tenis saha zemini elde edilebilir.

Tartan Zeminli Tenis Kortları

Tartan zeminler kauçuk malzemeleri olan EPDM granül ve SBR granül malzemelerden yapılan esnek bir zemin türüdür. Tenis kortları için uygulanabilecek en kaliteli ve verimli zeminlerdin biridir. Kalınlığı 6 mm…20 mm civarında olabilir. Yerinde sıcak döküm şeklinde uygulanabilir. Tartan zeminler, tenis kortlarının yanı sıra atletizm pist yapımı için de kullanılır.

Toprak Kort Zemin

Toprak kort, özel kiremit tozundan elde ediliyor. Zemine önce çakıl ile kiremit irmiği serilerek daha sonra üzerine kiremit tozu konularak toprak kort zemin elde edilir.

Doğal Çim Tenis Kort Yapımı

Doğal çim tenis kortu periyodik bakım gerektiren ve sulama sistemi isteyen bir tenis kortu türüdür. Bu nedenle çok tercih edilmeyebilir.

https://www.reformsports.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir