Ucuz ve Çin Malı Suni Çim Halı Zararları Nelerdir?

Çin malı suni çim halı ülkemiz piyasasında sık rastlanan bir ürün haline gelmeye başlamıştır. Ucuz suni çim halı alma düşüncesinde olan herkesin dikkat etmesi gereken noktalara değinmek istedik.

Son zamanlarda suni çim halıların kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bunun başlıca nedenleri yapay çim halıların doğal çime göre daha az bakım gerektirmesi, ilk yatırım maliyeti açısından daha ekonomik ve hava koşullarına karşı daha dayanıklı olmasıdır. Ancak sentetik çim halılar ne kadar uygun fiyatlı olursa olsun, bazı alıcılar daha ekonomik olması açısından ucuz veya çin malı suni çim tercih etmektedir.

Çin malı suni çim halı veya ucuz sentetik çim halı kullanımının zararları nelerdir?

Sentetik çim halılar, doğal çimler gibi her gün ve sürekli bakım gerektirmemektedir. Sentetik çimin yaygınlaşmasının bir nedeni de budur fakat çin malı ucuz ve kalitesiz yapay çim halılar tercih edildiğinde deforme olma süresi hızlanır ve bu durum da ekstra masrafa neden olur.

  • Suni çimlerin bakımı düzenli yapıldığı takdirde kullanım ömrü modeline göre yaklaşık 5-10 yıldır. Ancak çin malı suni çim halılarda kullanım süresi kaliteye bağlı olarak daha kısadır.
  • Çim halı genellikle balkon, teras, bahçe, oyun parkı, futbol sahası gibi açık alanlarda tercih edilmektedir. Bundan dolayı suni çim halıların hava koşullarına karşı dayanıklılığı oldukça önemli bir faktördür. Normal kalitedeki sentetik çimlerin yağışlı hava koşullarına karşı dayanıklı oldukları bilinmektedir ancak  Çin malı sentetik çim halıların aşırı yağışlı veya soğuk hava koşullarına karşı dayanıklıkları daha azdır. Bu durum da kısa sürede deformasyona ve buna bağlı olarak sistemin yenilenmesi gerekliliğine yol açmaktadır.
  • Sentetik çimlerin hijyenik olup olmadıkları konusunda birçok farklı görüş ortaya atılmıştır. Yapılan araştırmalar sentetik çimlerin doğal çimlere göre daha hijyenik ve güvenli olduğunu ortaya koymuştur fakat ucuz Çin malı suni çim halının üretimi sırasında kullanılan malzemeler hijyenik bir ortam oluşturulmasının önüne geçebilmektedir.

Futbol sahalarında doğal çim yerine ucuz suni çim halıların tercih edilmesine bağlı olarak adele sakatlıklarının daha fazla yaşandığı tespit edilmiştir. Bunun sebebi suni çim halıların altında doğal çim gibi yumuşak bir zemin değil, düz ve sert bir zemin bulunmasıdır. Çin malı sentetik çim halıların lateks zemin kaplaması da kalitesiz olduğundan bu gibi sakatlıklar daha fazla görülebilir.

Reform Sports Önerisi

Paranızı çin malı kalitesiz ürünlere verip kısa süreli çözümler üretmek yerine piyasa şartlarında Türkiye’de üretilmiş yüksek kaliteli ve normal fiyatlı bir çim halı almanızı tavsiye ediyoruz.

En Kaliteli Suni Çim Fiyatları >>